Kürtőskalács, ez a magyar konyha egyik csillaga, tökéletes desszert minden alkalomra. A recept nem csak egyszerű, hanem a végeredmény is garantáltan finom és látványos. A kürtőskalács készítése során a legfontosabb a tészta, amelynek rugalmasnak és könnyűnek kell lennie. Ebben a cikkben megosztom veled a tökéletes kürtőskalács receptet, amit akár otthon is elkészíthetsz a sütőben.
Hozzávalók
- 500 g finomliszt
- 30 g friss élesztő
- 250 ml langyos tej
- 80 g cukor
- 2 tojás
- 80 g olvasztott vaj
- 1 csipet só
- Fahéj, cukor a bevonáshoz
Elkészítés
Első lépések
- Kezdd azzal, hogy az élesztőt egy kis tejben elkevered egy csipet cukorral. Hagyd, hogy az élesztő aktiválódjon, amit néhány perc alatt megtesz.
- Egy tálban keverd össze a lisztet, a sót, és a maradék cukrot. Add hozzá az élesztős tejet, a tojásokat, és az olvasztott vajat.
Tészta elkészítése
- Dolgozd össze a hozzávalókat, majd dagaszd sima, rugalmas tésztává. Ez kb. 10-15 percet vesz igénybe. Ha a tészta túl száraznak tűnik, adj hozzá még egy kis tejet.
- Takard le a tésztát egy tiszta konyharuhával, és hagyd, hogy duplájára keljen, ez körülbelül 1 órát vesz igénybe.
Formázás és sütés
- Amikor a tészta megkelt, oszd el kisebb darabokra. Minden darabot nyújts ki hosszú, kb. 1-2 cm vastag csíkra.
- A kürtőskalács formát vedd elő (ha nincs, akkor egy jól bevált trükk, hogy alufóliával bevont, hosszúkás tárgyat használj), majd tekerd köré a tésztát spirálisan, úgy, hogy a végeit jól rögzítsd.
- Keverd össze a cukrot a fahéjjal, és forgasd bele a tésztát, hogy mindenhol egyenletesen bevonja.
- A sütőt melegítsd elő 180°C-ra, és süsd a kürtőskalácsokat 25-30 percig, amíg aranybarna nem lesz a külső felületük.
Tálalás és variációk
- A kész kürtőskalácsot hagyd kihűlni néhány percig, majd már tálalhatod is.
- Variációként próbáld ki diós, fahéjas vagy édes kakaós bevonattal, esetleg házi fánkként.
Tippek és tanácsok
- Ha a tészta túl ragacsos, szórj rá egy kis lisztet.
- Ha nincs élesztőd, használhatsz szárított élesztőt is, de ebben az esetben a mennyiséget csökkentsd.
- A cukor mennyiségét ízlés szerint variálhatod, attól függően mennyire szereted édesen.
- A kürtőskalácsot parázson is sütheted, ha van rá lehetőséged, így még autentikusabb lesz az íze.
Érdekel a kürtőskalács történelme, kialaulása? Akkor ebben a Wikipédia szócikkben többet olvashatsz róla!
Tárolás
Hogyan tároljuk? Talán meglepett ez a kérdés, hisz azonnal elfogy, ahogy elkészül, de ha vendégek jönnek vagy csak egy nagy adagot sütnél, akkor most megnézzük milyen módszerek vannak a későbbi fogyasztásra.
- Szobahőmérsékleten: A frissen sült kürtőskalácsot szobahőmérsékleten, légmentesen záródó dobozban vagy alufóliába csomagolva tárolhatod. Így 1-2 napig megőrzi frissességét. Ne tedd hűtőbe, mivel ott a tészta gyorsabban száradhat ki!
- Fagyasztás: Ha hosszabb ideig szeretnéd megőrizni a kürtőskalács frissességét, fagyasztás is jó megoldás. Csomagold be alaposan, például fóliába és/vagy műanyag zacskóba, és így tedd a fagyasztóba. A fagyasztott kürtőskalács akár 1-2 hónapig is eltartható. Felolvasztáshoz hagyd szobahőmérsékleten pár órán át, vagy használhatsz sütőt a gyorsabb felmelegítéshez.
- Újramelegítés: Ha a kürtőskalács megkeményedett, újramelegítheted a sütőben pár perc alatt visszanyeri a frissességét és ropogósságát.
- Fontos megjegyzés: A kürtőskalács minőségét leginkább a frissessége határozza meg. A legjobb ízélmény érdekében lehetőleg frissen készítve fogyaszd el.
Remélem, hogy ez a kürtőskalács recept segíteni fog neked abban, hogy otthon is elkészíthesd ezt a hagyományos magyar finomságot. Ne felejtsd el, hogy a sütés során a legfontosabb a türelem és a szeretet, amit beleviszel! Jó sütést!